T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın başlattığı “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri” projesi ve "Sürdürülebilir Turizm" kapsamında; çevreye duyarlı konaklama tesislerine verilen bir Çevre Etiketi uygulamasıdır. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığından "Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi" almış işletmelerin tükettikleri elektrik enerjisi bedellerinin bir kısmının bütçeden karşılanacağının kararı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

 

Firmamız, Turizm İşletmesi Belgesi sahibi tesisler için  Yeşil Yıldız Sertifika danışmanlığı ve süreç yönetimi hizmeti sunmaktadır. BOTE, minimize edilmiş maliyetler ile çevreye olan negatif etkinin azaltılmasının yanında, tesislerin marka değerinin ve tercih edilebilirliğinin artmasına da katkı sağlamaktadır.

 

Yeşil Yıldız Sertifika Danışmanlığı

Yeşil Yıldız Faydaları

●İşletme ölçeğinde maliyetler orta vadede azalır, su ve enerji tasarrufu sağlanır.

●Çevreye zarar veren maddelerin tüketimi ve çevreye verdikleri zarar azalır.

●Yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı teşvik edilmiş olur.

●Çevresel duyarlılık konusunda bilincin artmasını sağlar.

Sertifika Nasıl Alınır?

Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi unvanı almak için Turizm İşletmesi Belgesine sahip olmak ve belirlenen kriterleri yerine getirmek yeterlidir.

LEED Sertifikası

Klasik binalara göre daha sağlıklı, çevreye daha  fazla saygılı, işletme giderleri ile daha ekonomik ve karlı olan yüksek performanslı binaları tanımlayan LEED yeşil bina derecelendirme sistemi, Amerika Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından hazırlanmıştır.

 

Yeşil İş Sertifikasyon Enstitüsü (GBCI) tarafından ise LEED Profesyonellerinin ve binaların sertifikaları verilmektedir.

 

LEED Sertifikasyon Sisteminde, değişik puan ağırlığına sahip 5 ana kategori (110 puan) üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.

 

Sertifika Seviyeleri ve puan aralıkları:

Certified: 40-49 puan

Silver: 50-59 puan

Gold: 60-79 puan

Platinum: 80+ puan

 

 

Gün Işığı Simulasyonu

Gün ışığı modellemesi, iç mekan aydınlatma seviyesinin açık veya bulutlu gökyüzü durumu için, gerçek hava durumu verileri ve gerçek koordinatlar kullanılarak, bilgisayar yazılımı ile veya fiziksel ölçekli model ile hesaplanmasıdır.

 

BOTE dünyaca kabul edilmiş simülasyon yazılımları ile Gün ışığı modellemelerini yapmaktadır. Bina yazılım içinde 3 boyutlu olarak modellenir ve tasarım aşamasının öncesinde bina test edilir.

 

Doğru simülasyon sonuçları için bina yönelimi, konumu, yerel iklim verileri, yapı malzemeleri ve iç yüzey yansıtma katsayıları gibi birçok faktör göz önüne alınmaktadır. BOTE, bina modelinde karşılaştırmalar yaparak bina optimizasyonu için çözümler sunmaktadır.

 

Yeşil Yıldız Sertifika hizmeti çevreye duyarlılık konusunda çalışma yapan turistik işletmelerin talebi üzerine verilmektedir.

Gerekli kriterleri sağlayarak  sertifikaya uygun bulunan tesisler, her 2 yılda bir tekrar denetlenmekte ve böylece Yeşil Yıldız Sertifikası devam etmektedir.

Yeşil Yıldız Sertifikası ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.

diğer hizmetlerimiz...