Binalar toplam enerji tüketiminin büyük bölümünü oluşturmaktadır ve karbon emisyonlarının neredeyse yarısına sebep olur. Bir binanın en önemli enerji kullanım alanı ısıtma veya soğutmadır. İklimlendirmede enerji kayıplarını en aza indirgemek için iç ve dış mekanlar arasındaki bölümlerin iyice izole edilmesi ve hava sızdırmaması gerekmektedir. Hava sızdırmazlığı sağlanarak ısıtma / soğutma maliyetlerinde %40'a varan azalma olabilir.

 

Hava Sızdırmazlık Testi (Blower Door Test) cephe ile şartlandırılmış hava arasındaki kontrolsüz sızıntısıyı ölçmek için yapılmaktadır. Bu test LEED for Homes için önkoşuldur ve ölçülen bu hava sızıntı miktarı LEED şartlarını sağlamak zorundadır. Sağlanmaması durumunda düzeltmeler yapılmalıdır.

Enerji Modellemesi

Enerji modellemesi çeşitli bilgisayar simülasyon programları kullanılarak yapılan ve bütün binanın enerji tüketimini inşaat aşamasından önce gösterebilen hesaplamalardır.

 

Binanın tamamı, yalıtım malzemeleri, ısıtma – soğutma ekipmanları, enerji tüketen tüm ekipmanlar, mahallerde çalışacak veya yaşayacak insan sayıları ve aktivite çeşitleri ile birlikte bilgisayarda oluşturulur. Oluşturulan bu model, inşaatın yapılacağı bölgenin iklim koşullarına ve son 10 yıllık meteorolojik bilgilerine dayalı olarak bütün bir yıl boyunca bilgisayar simülasyonları ile çalıştırılır. Bu aşamada binadaki tüm sistem ve verilerin birbirleri ile etkileşimleri de hesaplanmaktadır.

 

Gün Işığı Simulasyonu

Gün ışığı modellemesi, iç mekan aydınlatma seviyesinin açık veya bulutlu gökyüzü durumu için, gerçek hava durumu verileri ve gerçek koordinatlar kullanılarak, bilgisayar yazılımı ile veya fiziksel ölçekli model ile hesaplanmasıdır.

 

BOTE dünyaca kabul edilmiş simülasyon yazılımları ile Gün ışığı modellemelerini yapmaktadır. Bina yazılım içinde 3 boyutlu olarak modellenir ve tasarım aşamasının öncesinde bina test edilir.

 

Doğru simülasyon sonuçları için bina yönelimi, konumu, yerel iklim verileri, yapı malzemeleri ve iç yüzey yansıtma katsayıları gibi birçok faktör göz önüne alınmaktadır. BOTE, bina modelinde karşılaştırmalar yaparak bina optimizasyonu için çözümler sunmaktadır.

 

Hava Sızdırmazlık Testi (Blower Door Test)

Hava Sızdırmazlık Testi

İklimlendirilmiş alanlar ile dış hava arasında hava akışı mahallerin konforsuz olmasına neden olur. Blower Door Test ile hava kaçağı olan yerler bulunabilmektedir.

Blower Door Test

LEED Sertifikası alacak konutlar için Blower Door Testi önkoşuldur ve dairelerin hava sızıntı miktarları LEED şartlarının aralığında kalmalıdır. Eğer bu değerler aralığın dışında kalır ise sızıntının olduğu ksımlarda düzeltmeler yapılmalı ve test tekrarlanmalıdır.

 

 

diğer hizmetlerimiz...